روانشناسی کودکانه

اخبار

 آخرین اخبار 

روانشناسی کودکانه

روانشناسی کودکانه
1396/5/7
12:43 1395

*  اگر کودکتان به تماشای تلویزیون عادت کرده و پیش از مقداری  که تعیین کرده اید تلویزیون تماشا می کند ...

 (... باید برای ترک این عادت قاطع و صریح باشید، به کودک تذکر دهید که زمان خاموش کردن تلویزیون چه موقع است، «وقتی این برنامه تمام شد، تلویزیون خاموش می شود» یا «فقط یک ربع دیگر می توانی تلویزیون ببینی» توجّه داشته باشید تا حد امکان، تلویزیون را در میان یک برنامه قطع نکنید و در برنامه ریزی خود این مطلب را مد نظر قرار دهید.)

* اگر می خواهید بیش فعالی کودک خود را کاهش دهید...   

 (... می توانید از طریق وادار کردن او به انجام فعالیّت های مثبت، از جمله ورزش کردن انرژی زیاد او را دفع نمایید. کودک را برای بازی به زمین های بزرگ ببرید و اجازه دهید که به فعّالیّت های لذّت بخش بپردازد، یا این که روزانه برای پیاده روی آنها را از خانه خارج کنید. در منزل نیز بایستی مسئولیت هایی که از لحاظ جسمی قدری کودک را خسته می کند، به او بسپاریم تا به این وسیله انرژی بیش از حد از او گرفته شود. توجّه داشته باشید یرای انجام این مسئولیّت ها جوایزی برای کودک در نظر بگیرید.)

*  اگر کودک شما دوست دارد بیرون از خانه بازی کند و شما نگران بروز حادثه ای برای او هستید...     

 (... محدوده ی مجاز بازی را به کودک خود نشان دهید و به کودک متذّکر شوید تنها در آن منطقه حقّ بازی دارد. کودک را تحت نظارت قرار دهید ولی توجّه کنید که حضورتان برای کودک آزار دهنده نباشد. از کودک بخواهید دستورات شما را تکرار کند. قوانین را به او بگویید. برای مثال: «تو فقط می توانی داخل حیاط خلوت بازی کنی.» سپس از او بخواهید حرف شما را تکرار کند تا اطمینان یابید که منظور شما را فهمیده است )

*  اگر می خواهید کودکتان در برقراری ارتباط با دوستانش دچار مشکل نگردد...   

   (... به او کمک کنید تا خود را با محیط تطبیق دهد. برای این کار در طرز لباس پوشیدن، نوع فعالیّت های ورزشی، تمرینات، بازی ها، اسباب بازی های کودکتان دقّت کنید تا فاصله ی عمیقی بین کودک و دوستانش به وجود نیاید و کودک از این جهات تا حدی به دوستانش شباهت داشته باشد و بتواند با آنها آسان تر ارتباط بر قرار کند.)

* اگر کودک شما به دلیل عوامل جسمی و فیزیکی مبتلا به شب ادراری است...

(... در ابتدا با پزشک مشورت کنید تا علّت اصلی مشکل را دریابید. اگر علّت، گنجایش کم مثانه کودک برای نگهداری ادرار باشد، به کودک اطمینان دهید که می تواند با تمرین، گنجایش مثانه اش را زیاد کند. ظرف پلاستیکی با گنجایش حدود نیم لیتر بردارید و روی بدنه آن با ماژیک هر 50 سی سی را علامت بزنید. علامت ها را طوری بگذارید که کودک بتواند به راحتی آنها را بخواند. ظرف را در سرویس بهداشتی بگذارید و به کودک بیاموزید که هر بار که ادرار می کند ابتدا با استفاده از آن ظرف آن را اندازه گیری کند و سپس آن را به توالت بریزد. کودک را تشویق کنید که در طول روز مایعات بیشتری را بنوشد. زیرا این کار حجم مثانه اش را افزایش می دهد. هر بار که کودک توانست ادرار خود را بیشتر نگه دارد، او را تحسین کنید.)

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.