در اولین جلسه ستاد بزرگداشت هفته منابع طبیعی سال جاری عنوان شد؛ منابع طبیعی؛ میراث آیندگان

اخبار

 آخرین اخبار 

در اولین جلسه ستاد بزرگداشت هفته منابع طبیعی سال جاری عنوان شد؛ منابع طبیعی؛ میراث آیندگان

در اولین جلسه ستاد بزرگداشت هفته منابع طبیعی سال جاری عنوان شد؛  منابع طبیعی؛ میراث آیندگان
1396/10/23
12:43 1395

اولین جلسه ستاد بزرگداشت هفته منابع طبیعی سال جاری، به ریاست رئیس سازمان جهاد کشاورزی و دبیری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز به دستور معاون وزیر و رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در محل سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی البرز تشکیل شد.

کرج- خبرنگار آفتاب درخشان البرز: نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در این نشست، با اشاره به آیات مرتبط با منابع طبیعی گفت: منابع طبیعی از دیدگاه قرآن انفال بوده و امروز سه وزارتخانه جهاد کشاورزی، نفت و صنعت، معدن و تجارت مدیریت این انفال را بر عهده دارند. حجت الاسلام علی ارجمند عین الدین ابراز داشت: بشر امروز با مشکلات طبیعی و غیرطبیعی در ابعاد مختلف مواجه است که عدم ثبات مدیریتی، نبود برنامه بلندمدت و اولویت بندی نکردن مسایل از جمله مشکلات طبیعی به شمار می روند و در خصوص مشکلات مصنوعی مسئله تراریخته مطرح شد اما متأسفانه این مشکل جدی گرفته نشد و بعدها مراکز امنیتی این توطئه های کثیف را کشف و افشا نمودند. وی افزود: با این جنگ زیستی یک سری مداخلاتی در حال انجام است که بخشی از این بیماری ها و مشکلات زیستی در کشور حاصل این مداخلات می باشد، استراتژیست های ارشد آمریکا اعلام کرده اند که به تکنولوژی دست یافته اند که قادر هستند سرزمین کشورهای متخاصم خود را بخشکانند، باید این تهدید را جدی بگیریم. ارجمند اذعان کرد: در ایران نعمت های بی شماری وجود دارد که یکی از آنها وجود زمین های پهناور بوده و آن را باید یک فرصت دانست همچون 16 کشور جهان که پشتوانه پولشان زمین هایشان است. نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز ادامه داد: ذخایر ژنتیک گیاهان دارویی نیز از ظرفیت های بسیار غنی کشورمان به شمار می رود که فقط گیاهان دارویی موجود در کوه دنا از کل این ارقام در اروپا بیشتر است. وی خاطر نشان کرد: از 8000 گیاه دارویی 2500 رقم آن در کشور به ثبت رسیده است و برخی از کشورها صرفاً با تولید داروهای گیاهی درآمدشان از درآمد نفت کشورمان بیشتر است. ارجمند در پایان سخنان خود ضمن تبریک به مناسبت تشکیل مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان البرز، گفت: استان البرز یکی از استان های پیشرو در امر تشکیل مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری بوده و باید با یک نگاه جامع جهانی بیاندیشیم و منطقه ای عمل کنیم، عزیزانی که در این زمینه انتخاب شدند خیرینی هستند که انتظار مادی ندارند و ان شاء ا... این مجمع مبارک با خیرخواهی که دارد اهدافش به سرانجام مقصود برسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با اشاره به برگزاری مراسمات و برنامه های سنوات گذشته؛ حضور و مشارکت مردم را در سطح استان در برپایی هر چه باشکوهتر این مراسمات کم نظیر توصیف کرد و گفت: حضور همیشگی مردم نقطه عطف و برگ زرینی در امر حفاظت و صیانت از اراضی ملی و خدادادی می باشد. حامد فرضی با بیان این مطلب که اولویت اصلی این اداره کل حفاظت از اراضی ملی می باشد، اظهار داشت: به ترتیب چهار اولویت حفاظت، احیاء، توسعه و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی در راستای رسیدن به توسعه پایدار به عنوان تکالیف اصلی به عهده ادارات کل منابع طبیعی گذاشته شده است که خوشبختانه در سطح استان با اجرایی نمودن رویکرد «حفاظت مشارکتی» فی مابین مردم و دستگاه و دخیل کردن مردم در اموراتی که مربوط به خودشان است حفاظت از اراضی ملی و طبیعی را به مردم سپرده ایم و این اداره کل با جذب بیش از 25000 هزار نفر همیار طبیعت از اقشار مختلف در سنین و صنوف متفاوت دارای ظرفیت فوق العاده ای برای کمک به منابع طبیعی است. دبیر ستاد بزرگداشت هفته منابع طبیعی، کاهش کانون های ریزگرد در جنوب استان و اجرای پروژه های آبخیز خصوصاً در دو حوزه آبخیز بحرانی طالقان و سد کرج را از برنامه های اصلی این اداره کل برشمرد و افزود: کمبود نیروی انسانی و منابع اعتباری از جمله مشکلات اساسی هستند که با آن مواجه هستیم؛ لیکن در این زمینه با تامین اعتبار لازم در پی سفر ریاست محترم جمهور چنانچه مشارکت سایر دستگاه های ذیربط همگام با اهداف سازمانی پیش رود می توان امیدوار بود که آمایش سرزمینی و قابلیت اراضی به نحو مطلوب در سطح استان شکل پذیرد.

سید مجید موسوی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز نیز هماهنگی و همکاری تمامی مدیران و معاونین آن مجموعه را با عوامل منابع طبیعی در راستای پیشبرد اهداف ستاد بزرگداشت هفته منابع طبیعی ضروری دانست و تأکید کرد: نه تنها در این هفته بلکه در تمامی ایام؛ همه باید به عنوان یک مسئولیت خطیر اجتماعی در پاسداشت و نگهداشت منابع طبیعی و خدادادی همدل با یکدیگر تلاش نمود و گام برداریم.

کیوان حاجیان مدیر شرکت پشتیبانی امور دام استان البرز نیز گزارشی در خصوص ارسال کمک های این شرکت به زلزله زدگان کرمانشاه ارائه داد و گفت: در پی وقوع حادثه ناگوار زلزله در استان کرمانشاه این شرکت جهت همدردی و کمک به هموطنان زلزله زده اقدام به ارسال کمک به این مناطق نمود که در این راستا تاکنون تعداد 19 دستگاه کانکس مسکونی در روستای زلزله زده سراواره نجفی شهرستان سر پل ذهاب جهت اسکان مردم  مستقر نموده است. وی افزود: این کمک ها با همکاری پرسنل شرکت پشتیبانی امور دام و جمعی از خیرین و تولید کنندگان استان البرز انجام گرفت و با توجه به نایابی و بالا بودن هزینه حمل کانکس از تهران و کرج به شهرستان سر پل ذهاب طبق هماهنگی های انجام شده کارگاه ساخت کانکس توسط این شرکت با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام استان کرمانشاه در محل سردخانه این شرکت ایجاد شد و تا کنون 57 کانکس تولیدی برای استقرار در آینده نزدیک آماده شده است که امید است هرچه سریعتر در اختیار مناطق و روستای مورد نیاز قرار گیرد.

حسین کمالی زاده از اعضای هیئت امنای مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان البرز ضمن ارائه گزارشی از روند تشکیل این مجمع گفت: حدود 3 ماه قبل با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز مجمع تشکیل شد و اعضای هیئت امنای آن مشخص شدند. وی اذعان داشت: به خاطر سیل هایی که در استان باعث کشتار هموطنان ما شده و خسارات غیرقابل جبرانی را بوجود می آورد این مجمع تشکیل شد تا با استفاده از ظرفیت های مالی خیرین و همچنین کمک های مردمی بتوانیم با اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنیم. کمالی زاده ضمن اعلام مکان این مجمع که از سوی یکی از خیرین اهداء شده ابراز داشت: دفتری برای انجام کارهای مجمع در نظر گرفته شده که امید است با همکاری خیرین و مدیران دستگاه های ذیربط بتوانیم اهداف عالیه این مجمع را تحقق بخشیم و هر کجا که مردم وارد عرصه شدند کار بهتر انجام شده تا اینکه کار در سیستم و روال اداری قرار گیرد.  

یداله کمالی دهقان پدر اولین شهید مدافع حرم استان البرز نیز ضمن تبریک تشکیل مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان البرز بیان داشت: همانگونه که شهدایی ما به خاطر دفاع از این مملکت و رفاه ملت های مسلمان پای در راه جهاد گذاشتند و به فیض شهادت نایل شدند، ان شاءا... ما نیز بتوانیم با حفظ منابع طبیعی که عامل زنده نگه داشتن تمامی انسان ها و میراث آیندگان است، پیش قدم باشیم.

لازم به ذکر است معاونین و مدیران شهرستان های سازمان جهاد کشاورزی البرز و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز و دستگاه های ذیربط در این جلسه حضور داشتند.

گفتنی است در پایان این جلسه احکام هیئت امنای مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان البرز اهداء شد.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.